sobota 27. júla 2013

Skreslený pohľad médií na svet ženskej krásy...

Skreslený pohľad médií na svet ženskej krásy...


Leto je v plnom prúde a my si vychutnávame všade prítomné slnko, horúčavy a zábavu. Každý si tento čas užíva, ulice sa priam hemžia ľuďmi. Keď si už pustím niekedy podvečer televíziu a konečne sa chcem odreagovať, tak to nie je žiadna výhra. Na každom jednom programe samé reklamamy na opaľovacie krémy, zmrzliny a iné, letu podobné záležitosti. Včera pri sledovaní televízie a relaxe som si však všimla jeden fakt - z tých reklám sa na nás usmievajú len dievčatá, ktoré sú podľa mnohých zaužívaným ideálom dokonalosti a po žiadnej bacuľke ani chýru ani slychu.  Začala som teda hľadať na internete, no márne. Vždy bolo v reklame vyobrazené iba dokonalé ženské telo. Skúšala som sa zamyslieť nad tým,  prečo to tak je. Prečo nás tým médiá vlastne kŕmia? No ony nás v podstate kŕmia iba tým, čo chce vidieť väčšina ľudí. Každý má predsa v podvedomí obraz niečoho príťažlivého a práve to nás zväčša naláka na kúpu daného výrobku a pre výrobcov je to zas bravúrny marketingový ťah . 

Na druhej strane, nie každá žena je dokonalá a po svete behá mnoho žien s pár kilami navyše, teda aj ony sú potencionálna skupina kupujúcich  a myslím si, že každá takáto žena by privítala v reklame im podobnú, zdravo vyzerajúcu ženu. Zas som teda pátrala a zistila som, že pred pár rokmi  urobila americká značka Lane Bryant výnimku! Natočila reklamu s moletkou. Šok bol v tom, že televízie si hľadali rôzne výhovorky a v konečnom dôsledku ju aj tak neodvysielali. Všetko to objasnil až neskorší výskum, ktorý mal podľa mňa šokujúci záver.  Chudým ženám táto reklama pripadala odpudzujúca a otrasná. Radi sa pozerali na niečo pekné a im podobné. Zarážajúce ale je, že moletky namiesto toho, aby sa tej reklame potešili a boli rady,  že konečne aj ich zástupkyňa je hrdo v reklame,  ju ostro kritizovali a odmietli sa hrdo postaviť tvárou v tvár pravde, že aj oni takto vyzerajú. Hanbili sa za to namiesto toho, aby boli na seba patrične pyšné a radšej uprednostnili reklamu s ideálnou ženou, ktorá im však brala ilúzie.


Teraz sa pýtam sama seba, je to skutočne to, na čo sa chceme dennodenne pozerať v televízii? Dokedy sa takto necháme ovplyvňovať médiami, ktoré nám šikovným, no bohužiaľ, zlým spôsobom diktujú to, čo je podľa nich správne a čo správne nie je? Veď  predsa každý ma vlastnú hlavu a mali by sme si uvedomiť, že v televízii realitu jednoducho neodvysielajú ...

0 komentárov:

Zverejnenie komentára